Приятели на дъгата

Учението на Беинса Дуно (Петър Дънов) днес

Body: 

Във всеки темперамент преобладават известни качества от материята. Материята във физическия свят се среща в четири състояния, които понякога се проявяват в човешките темпераменти.

1. Холеричен темперамент

Холеричният темперамент е с преобладаващо влияние на нервната система. В този темперамент има огън. Хора с такъв темперамент са в постоянни вътрешни безпокойствия; вътрешните процеси не стават правилно в тях, вследствие на което се образува повече топлина. В този темперамент няма достатъчно азот, който да регулира горенето. Някои казват, че азотът спира живота. Не, азотът регулира горенето. Той не дава възможност да се прояви живота изведнъж. Ако животът се прояви изведнъж, човек бързо ще се изтощи, затова животът трябва да се проявява постепенно. Да допуснем, че във вашето естество се намерят повече динамически сили, какво става? - Явява се, значи, повече кислород, който усилва деятелността, усилва живота и човек става активен в своите мисли, желания и действия. Той скача, радва се, но тази радост е преходна. Тази радост е както когато някой човек пийне малко винце, или спечели пари. Тук азотът е необходим като регулатор.

У такива хора е добре развит черният дроб, мускулите, нервната система. Те са енергични – дето минат, огън палят навсякъде. Те са хора с черни коси, продълговати лица, дебели навъсени вежди, широки носове, мускулести ръце и когато не им се подчиняват, аргументират се винаги с юмрук.

Холерикът е динамичен, но не е въздухообразен. Много въглена киселина имат динамичните хора. Работливите хора, зидарите, имат този темперамент. Той обича да троши, да сече дърва, да троши камъни, да руши. То са хора от холеричния темперамент.

2. Сангвиничен темперамент

Сангвиничният темперамент е наречен още въздухообразен. Нека химиците кажат, кои са важните свойства на въздуха (Той е въздухообразна смес, която се състои главно от азот и кислород). В него влизат всички онези вещества, на които е свойствено разширението. Вследствие на това, онези хора, които имат преобладаващ сангвинически темперамент, имат свойството да се разширяват силно. В техните мисли, чувства и действия има силно разширение. Те са експанзивни, всякога преувеличават нещата. Най-малката радост в тях се силно изживява. Те скачат, радват се като деца. Не се минава половин час след това, в тях става смяна. Те са хора, подобни на времето. Ще ги видиш радостни, скръбни, след това гръмотевици, прах, всичко се сменя бързо.

Хора с такъв темперамент имат валчести лица, руси коси, сини очи, те са като пеперуди – скачат от цвят на цвят, обещават на всички, а едва една стотна от това, което са обещали, могат да изпълнят; много щедри са, дават всичко.

Сангвиничният темперамент наричат въздухообразен - щом човек има добре развити гърди, дробове, добре диша, разбира законите на въздуха -­ има здраве. Сангвиничният темперамент дава здрав, хубав цвят на лицето и подвижност.

3. Флегматичен темперамент

Във флегматическият темперамент преобладаващо влияние има водата. Понеже водата не е тъй подвижна, както въздуха, хората с такъв темперамент също така не са много подвижни. Водата е подвижна само когато има наклон. Тези хора се отличават със студенина и мудност, в тях преобладава водното състояние. Изобщо те обичат жидките, течните вещества. Хора, с такъв темперамент са хладнокръвни, самообладанието е силно развито в тях. Някои от тях са много мързеливи. За такива хора турците казват: "И светът да изгори, те не искат да знаят". Турците имат много анекдоти за тях. В Цариград имало много такива хора, с този темперамент наречени "тембели", които били на разноски на Султана, той се грижил за прехраната им. Обаче, в скоро време се наплодили толкова много тембели, че султанът се видял в чудо. Извиква своя везир и го пита: "Как да се освободим от тези хора, които не са толкова умни, а съставляват товар на хазната?" Везирът отговорил: "Ще запалим тембелхането да гори, и колкото души от тях останат в това време, когато гори, те са истинските тембели, за тях ще оставим известен приход. Тия от тях, които избягат, ще пратим на работа." И действително, запалили тембелхането. Всички се разбягали, с изключение на двама. Единият от тях казва на другия: "Хайде да бягаме, тембелхането гори!" Другия му отговаря: "Как не те мързи на говориш!" От една страна това хладнокръвие е добро нещо. Така постъпвайте и вие. Като ви дойде някоя беля, кажете на този, който ви говори: как не те мързи да говориш! Иначе, онзи, който иска да урегулира своя темперамент, трябва да научи свойствата на водата. Главните съставни елементи на водата са водород и кислород.

Ленивите хора са флегматици. Някои го считат болен темперамент.

Хора с преобладаващ флегматичен темперамент са хора на благоутробието, лицето им е валчесто и мяза на месечинка, само очите се виждат. Ръцете им са късички, когато ходят, едва кретат. Тези хора имат английски темперамент – мъчно сядат, а щом седнат, мъчно стават. Те никога не се тревожат.

4. Меланхоличен темперамент

В меланхоличният темперамент преобладаващо влияние има жлъчката, черния дроб, нервната система и костите. Хора с такъв темперамент по някои път са високи, с черни коси, много енергични, изобщо динамически. В тях преобладава въглерода. Значи, има натрупване на въглеродни вещества, които като се запалят, предизвикват пожар. Човек трябва да пази да не се запалят тия вещества. Тези горителни материали са като сухи клечки. Запалят ли се, трябва да стоиш далеч.  

Меланхолията се явява у хора, които имат чрезмерни желания. Крайно меланхоличните хора са крайно амбициозни. Те са меланхолични, защото желанията им не могат да се осъществят. Например, у някой хора се явява желание да станат светии. Това не е желание на душата им, а желание да блеснат пред хората. Това не е онзи вътрешен огън на душата, не е онзи Божествен огън, който произлиза от дълбочината на съзнанието, от някакво убеждение.

В меланхоличният темперамент преобладава мозъчно-нервната система. Хора с такъв темперамент имат деликатно телосложение, възтънки вежди, понякога кестеняви очи; те са хора на мисълта, в тях има бързи възприятия, те са впечатлителни, бързи, нервни, мислят хубаво; те са, които носят мисълта, философията.

Това са четирите темперамента, които трябва да се нагласяват, за да има хармония и съотношение между тях. Когато тези темпераменти, тези струни се нагласят, тогава нотите започват да се редят по тях, но когато цигуларят вземе лъка, всички те започват да скачат и ако не са нагласени както трябва, излиза известна дисхармония. Случаите, в които не се нагласявате, показват, че са се събрали два остри камъка, например двама сангвиника или флегматика. Кръстосване трябва да става, за да има спогаждане. Например, ако аз ви наредя все такива сухи на едно място, ще има бутаница помежду ви, няма да може да се търпите. Например някога казвате: „Бях на едно място, но се чувствах там като на парила.” Е, разбира се, щом трима души с един темперамент са се събрали на едно място, на парила ще са.  

Кръстосване в темпераментите трябва, за да вървят те хармонично. Например сангвиничният темперамент спомага за развитието на дихателната система – разширяват се гърдите, кръвообращението става правилно, дишането е добро и такъв човек от малокръвие не страда. Когато искаш да изправиш мускулите и лигаментите си, ще извикаш холеричния темперамент. Когато искаш да развиеш храносмилането си, ще извикаш флегматичния темперамент, а когато искаш да развиеш мозъка си, нервния темперамент. На тези четири струни трябва да се поставят вашите чувства, мисли и действия, за да започне музиката на Живота. И тъй, от гледище на хармонията, ако сте много активен, ще повикате флегматичния темперамент да даде малко повече жизнена сила на стомаха, да стане уравновесяване. Ако имате много огън, ще повикате сангвиничния темперамент да подуха малко, за да разнесе огъня. Нали знаете какъв е законът? Когато в стаята е много топло, веднага отваряте прозорците, въздухът навлиза вътре и проветрява. Та сангвиничният темперамент е въздух, който, дето мине, проветрява. Когато стане студено, повикайте холеричния темперамент – той пък ще отопли стаята.

Онези, които изучават астрологията, виждат какво голямо влияние оказват слънцето, луната и другите планети върху човешките темпераменти. Следователно, човек трябва да познава своя темперамент, свойствата на своя организъм, а оттам и влиянието на планетите върху себе си. Ако организмът на някой човек е доброкачествен, слънцето ще му влияе по един начин. Ако организмът е долнокачествен, слънцето ще му влияе по друг начин. От качеството на организма зависи и влиянието на планетите върху него. В това отношение, задачата на човека е да си изтъче един доброкачествен организъм. Това означават думите, че човек е творец на своята съдба. От него зависи бъдещето му. Бъдещето на човека пък зависи от това, какъв организъм той ще си изработи и какво самият организъм ще изработи.

За да свири добре, човек трябва да нагласи и четирите темперамента правилно, да свири едновременно на всички. Струната sol в цигулката отговаря на флегматичния темперамент, mi - на нервния. Вие ще определите, кои темпераменти отговарят на струните re и la. Който може да нагласи четирите темперамента в себе си правилно, той е влязъл вече в хармонията на живота. Той има основна идея в живота си, около която нарежда всички свои работи. Той има инициатива, има камертон, според който нагласява всички свои прояви. Докато един народ, едно общество, едно семейство, един човек се нагласяват според своя камертон, всичките им работи вървят добре. Не се ли съобразяват със своя камертон, те са осъдени на фалит.

Пмнете: който иска да изправи кривото в себе си, да стане красив, трябва да работи съзнателно и да разпределя равномерно енергиите си. Ако умственият темперамент има надмощие в него, той ще го прояви правилно, а другите темпераменти ще допълнят онова, което му липсва. Това значи да хармонизира човек енергиите си. Внесе ли една дисхармонична енергия в себе си, той започва постепенно да се изопачава: лицето му се изкривява, пръстите се обезформяват, краката се изкривяват и т.н.  

Да хармонизира човек енергиите си, ще рече, да внесе в ума, в сърцето и в волята си такива елементи, които помагат за развитието им. За пример, всяка мисъл се нуждае от динамизъм, т.е. от електричество, от разширяване, от гъстота или тежест и от сила, импулс, който помага за растенето, за движението й нагоре. Вложите ли тези елементи в мисълта, ние казваме, че тя се намира под благоприятното въздействие на енергиите, които темпераментите носят в себе си. Не е достатъчно само човек да посади едно семе, но то трябва да израсте, да цъфне, да завърже, и плод да узрее. Когато се възхищавате от мисълта на някой поет, учен или философ, ще знаете, че той е вложил в нея енергиите на всички темпераменти и ги е хармонизирал. Следователно, да работи човек върху себе си, това значи да приложи своята разумна воля в действие. Волята е детето на ума и на сърцето, на героя и на героинята. Каквито са майката и бащата, такова ще бъде и детето. Като знаете това, възпитавайте ума и сърцето си, да родят разумно и добро дете. Казано е в Писанието: "От плода им ще ги познаете". От проявената воля на човека ще познаете, какъв е умът му; от разумната воля ще познаете човешкото сърце. Това се постига с постоянство, труд и работа.