Вие сте тук
„...Като положите всяко старание, привнесете към вярата си добродетел, към добродетелта – знание, към знанието – въздържание, към въздържанието – търпение, към търпението – благочестие, към благочестието – братолюбие, към братолюбието – любов.”
(II Петр.1:5-7)
„А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание. Против такива няма закон.”
(Гал.5:22-23)
„Силата на човека седи във въздържанието, в самообладанието. Въздържанието не подразбира мъчение.”
„Свободата се изявява в два акта: във въздържане от зло и престъпление и правене на добро.”
“Радост
Ограничи материалните си желания, и ще вкусиш от Радостта в Бога! 124”
Според ап. Павел законът на подобието има приложение в стиха: "Плодовете на Духа са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание." - Любовта е бащата, радостта е майката, мирът е тяхното дете. Значи те образуват един триъгълник, който спада в Божествения свят. Който иска да бъде блажен, той трябва да притежава тия качества. Тогава той е на небето. След това идва втората категория добродетели, която спада в ангелския свят: дълготърпение - бащата; благост - майката; милосърдие - тяхното дете. Придобийте ги, и ще бъдете между ангелите. Третата категория: вяра - бащата; кротост - майката; въздържание - тяхното дете. И тъй, аз казвам: Според закона на подобието вие трябва първо да имате баща. Кой е вашият баща? - Вярата. - Ама аз нямам вяра. - За тебе, приятелю, аз имам лошо мнение. Щом нямаш баща, ти си роден от незаконни родители; майка ти не те е родила по Божествен начин. Туй подразбирам, когато някой каже, че няма вяра. Когато някой каже, че има вяра, казвам: Уважавам те, ти имаш благороден баща, който е от високо произхождение, от царска фамилия. - Ама не вярвам в този баща. - Ти си последен негодник. Да дойдем на думата "кротост". Казахме, че кротостта е майка; тя е от царска фамилия. Вярваш в кротостта, значи имаш майка. - Ама аз не искам да бъда кротък. - Тогава ти си без майка. Следователно всеки християнин трябва да има баща и майка - вяра и кротост, а самият той е въздържанието. Когато кажем "въздържание", трябва да подразбираме себе си - детето на нашия баща - вярата, и на нашата майка - кротостта. Някои казват: Аз искам да отида между Ангелите. - Може да отидеш, но трябва да се родиш от баща - дълготърпението и да те зачене майка - благостта, тя да те носи в своята утроба. А ти, като се родиш, какъв ще бъдеш? - Милосърдие - Ангел, светия. Милосърден ли си, ти си Ангел, ти имаш между Ангелите баща - дълготърпение, и майка - благост. Този е законът, който регулира човешкия живот. Той е основа на една философия, която се проверява всеки ден.
Някой казва: аз имам голямо въздържание. Въздържанието и вътрешното спокойствие са две различни неща. Когато водата ври в добре затворен котел, това е въздържание. Външно само човек е спокоен, но вътре има голямо брожение, голям напор. Добре, че обвивката на човека, т.е. неговият котел е здрав, та издържа на вътрешното налягане. Но при това положение, все трябва да се намери един отдушник, парата да излиза навън. Умният човек впряга парата на работа и подкарва трена.
Първото нещо – ще се въздържаш!
Който иска да продължи живота си, трябва да се въздържа. Във въздържанието се крие твоята сила.
Когато човек знае отношенията на нещата, той ще може да се въздържа от злото. Какво струва на човека да въздържа сърцето си от лоши чувства? Нищо не коства на човек да се въздържа от всичко лошо и нечисто. Въздържа ли се от лошото, от злото, той може да бъде щастлив.
Въздържание се изисква от съвременните хора. Не е достатъчно човек да каже за себе си, че е лош, но той трябва да се въздържа от лоши мисли, желания и постъпки.
Ние сами сме виновни, ние не сме се въздържали.
Ще се въздържате, както Бог се въздържа. С хиляди години Той седи, чака, въздържа гнева си срещу хората, докато те се обърнат към Него и пожелаят да се научат как да живеят.
Не е достатъчно човек само да говори за въздържание, без да знае от какво да се въздържа. Ако пияницата се въздържа от пиене на вино, това въздържание има смисъл. Обаче има ли смисъл да се въздържа човек от пиене на вода?
Ако можеш да се въздържаш от най-малкото престъпление и ако правиш най-малкото добро, ти си свободен човек. Да се ограничаваме в правене на зло и да се изявяваме в правене на добро. Свободата се изявява в два акта: във въздържане от зло и престъпление и правене на добро.
Ще се учите на въздържание. Да се въздържа човек, това не значи да гладува, но да не преяжда. Въздържание е нужно на съвременния човек! Когато някой ви предлага от плодовете на забраненото дърво, вие ще му откажете: „Не съм гладен”.
Желанието на човека към забогатяване, към слава, към придобиване на големи знания не е нищо друго, освен плод от забраненото дърво. За да не изпадне в съблазън, човек трябва да се изучава, да види, че всичко онова, което желае отвън, има го и в себе си.
Щом се намерите пред някое силно желание, за да го постигнете, ще изработите един от най-разумните методи. Разумният път е един от най-малките разходи. Ако не можете да намерите такъв метод, въздържайте се от това желание, временно поне.
Мислите ли, че когато искате да се въздържате, ще можете изведнъж да постигнете това изкуство? Ако си кажете, че няма да се гневите, ще издържите ли? Заречете ли се да не се гневите, на другия ден ще се разгневите четири пъти до обяд; във вторник – седем пъти, а в сряда – десет пъти.
Много от вашите желания ще се реализират тогава, когато се откажете от тях. Отрицателните желания се реализират, когато сте се отказали от тях, а положителните се реализират точно навреме.
Има желания, които не се подчиняват на никакви правила. Запример, дойде някой гладен човек в дома ви, и вие го накарате да прави нещо. Но желанието му да яде е толкова силно, че не може да се владее, не може да се въздържа.
Като слушат да се говори така, някои мислят, че трябва да бъдат въздържатели от всичко, да не смеят да се проявяват. Човек трябва да се въздържа от неестествени неща, които предизвикват пропукване на съзнанието. Истинското въздържание наричаме самообладание.
Стремете се да контролирате най-малките недъзи.
Красиво е да се владеем, когато имаме безпокойства и тревоги.
Най-първо ще се научите да владеете чувствата си, понеже те са във вашите ръце, те са на ваше разположение. Ще се научите да владеете езика си, очите си, носа си, ушите си.
Който не се въздържа от правене на погрешки и не се проявява в правене на добро, той е слаб човек.
Една от задачите на ученика е да владее ума и сърцето си, т.е. своите мисли и чувства, своите сили и способности. Те трябва да бъдат под контрола на разумната воля.
9.12.2007